راهنمای تنظیمات شکن

 تنظیم DNS در سیستم عامل‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت است. در برگه‌های مختلف می‌توانید راهنمای تنظیمات DNS در سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس، IOS و مک را مشاهده کنید.

 1. روی منوی Start کلیک کنید و سپس روی کنترل پنل (Control Panel) کلیک کنید.
 2. روی گزینه Network and Internet کلیک کنید.
 3. روی گزینه Change Adapter Settings کلیک کنید.
 4. روی شبکه وای‌فای یا شبکه LAN که به آن متصل هستید راست کلیک کنید و سپس Properties را انتخاب کنید.
 5. گزینه Internet Protocol Version 4 را انتخاب کنید.
 6. دکمه Properties را بزنید.
 7. اگر نشانی DNS وجود دارد آن را جایی یادداشت کنید و برای مراجعات بعدی نگه دارید. سپس آنها را پاک کنید.
 8. نشانی 178.22.122.100 و 185.51.200.2 را در بخش‌های مربوط به DNS وارد کنید.
 9. دکمه OK را بزنید و پنجره را ببندید.
 10. مرورگر خود را ری‌استارت نمایید.

به صورت عمومی در لینوکس می‌توانید با ویرایش /etc/resolv.conf آی‌پی‌های شکن را به عنوان سرورهای DNS تنظیم کنید. دقت کنید که در صورت وجود NetworkManager این تنظیمات ممکن است بازنویسی شوند.

در ادامه، تنظیمات مربوط به پراستفاده‌ترین توزیع لینوکس (اوبونتو) ارائه می‌شود:

 1. روی آیکن اپلیکیشن در منوبار سمت چپ کلیک کنید.
 2. روی Settings کلیک کرده و سپس Network را انتخاب کنید.
 3. کانکشن اینترنت خود را از فضای سمت راست انتخاب کنید و سپس روی آیکن چرخ‌دنده کلیک کنید.
 4. روی برگه IPv4  کلیک کنید تا تنظیمات دی ان اس خودتان را ببینید.
 5. دی ان اس را از حالت Automatic به Off تغییر دهید.
 6. نشانی 178.22.122.100 و 185.51.200.2 را در بخش DNS وارد کنید.
 7. دکمه Apply را فشار دهید و یک بار کانکشن را قطع و وصل نمایید.
 8. حال مرورگر خود را ری‌استارت کنید.
 1. از صفحه خانه آیفون خود، بخش تنظیمات (Settings) را باز کنید.
 2. داخل بخش وای‌فای (Wi-Fi) بروید و سپس روی شبکه‌ی مورد نظر خود بزنید و وارد شوید.
 3. روی قسمت Configure DNS بزنید و سپس روی گزینه Manual (تنظیمات دستی) بزنید.
 4. اگر در آن قسمت گزینه‌ای موجود است روی علامت – بزنید و همه‌ی گزینه‌ها را پاک کنید.
 5. حال روی دکمه‌ی «+ Add Server» بزنید و نشانی 178.22.122.100 و 185.51.200.2 را وارد نمایید.
 6. روی گزینهSave در گوشه سمت راست بالا بزنید.
 1. System Preferences را باز کنید.
 2. DNS Servers را جستجو کنید و آن را از منوی Dropdown انتخاب کنید.
 3. روی دکمه + کلیک کنید و یک سرور DNS جدید با نشانی 178.22.122.100 و 185.51.200.2 ایجاد کنید.
 4. روی Ok کلیک کنید و سپس Apply نمایید.
 1. از منوی PS4، به بخش Settings > Network > Set Up Internet Connection بروید و یکی از گزینه‌های Wi-Fi یا LAN cable را انتخاب کنید.
  • برای Wi-Fi: از بخش Custom، شبکه دلخواه را انتخاب کنید . سپس در بخش IP Address Settings (automatic) گزینه DNS Settings (Manual) را انتخاب کنید
  • برای شبکه کابلی (LAN): در بخش Custom گزینه IP Address Settings (Automatic) و سپس DNS Settings (Manual) را انتخاب کنید
 2. نشانی 178.22.122.100 و 185.51.200.2 را در بخش‌های مربوط به DNS وارد کنید.
 3. در مرحله بعد MTU Settings‌ را در حالت خودکار  و Proxy Server را خالی بگذارید.
 4. ارتباط اینترنتی را تست کنید
 1. از صفحه خانه Xbox One، به بخش Settings > Network > Advanced settings > DNS settings > Manual بروید. (اگر گزینه Settings را نمی‌بینید، My Games & Apps را انتخاب کنید و سپس به Settings بروید.)
 2. نشانی 178.22.122.100 و 185.51.200.2 را در بخش‌های مربوط به DNS وارد کنید.

شکن چیست؟
«شکن» یک تحریم‌شکن ایرانی است که با استفاده از تکنولوژی دی‌ان‌اس و بدون نیاز به نصب نرم‌افزار تحریمِ سایت‌های خارجی علیه ایران را بی‌اثر می‌کند. شما با استفاده از شکن می‌توانید به سایت‌های تحریمی (که فیلتر نیستند) را باز کنید.
رفع مشکل DNS Cache شکن
راه‌حل ساده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد و آن استفاده از یک نرم‌افزار DNS Server و تنظیم فورواردر به شکن است. برای مثال می‌توان از نرم‌افزار تکنیتیوم استفاده کرد.با دانلود این نرم‌افزار و انجام تنظیمات آن، می‌توانید مشکل را حل کنید و دیگر نیازی به تغییر اینترنت یا استفاده از راه‌کارهای سخت و غیرامن نخواهید داشت. تنظیماتپس از نصب تکنیتیوم، به صفحه تنظیمات بروید. در بخش forwarders آی‌پی‌های شکن و پورت 5353 را (در قالب ip_address:5353 مثلا 178.22.122.100:5353) وارد کنید. بعد در تنظیمات شبکه سیستم عامل (همان جایی که پیش از این تنظیمات شکن را وارد کرده‌اید) DNS را روی 127.0.0.1 تنظیم کنید. DNS دوم را هم خالی بگذارید.
چگونه متوجه شوم که تنظیمات شکن را به درستی انجام داده‌ام و شکن برای من فعال است؟
هنگامی که شکن در دستگاه شما فعال باشد، در پایین سمت چپ سایت شکن (shecan.ir) این پیام را با رنگ سبز خواهید دید: «تبریک! شما در حال استفاده از شکن هستید»
من تنظیمات شکن را انجام داده‌ام اما باز هم شکن برای من فعال نیست در سایت شکن پیام تبریک را نمی‌بینم. چه باید کرد؟
اگر شما تنظیمات را به صورت کامل انجام داده‌اید و باز هم پیام تبریک را نمی‌بینید، ممکن است چند مشکل وجود داشته باشد: 1- ممکن است شما از IPV6 استفاده می‌کنید. برای رفع این مشکل به تنظیمات شبکه خود بروید و گزینه‌ی IPV6 را غیرفعال کنید. می‌توانید این کار را در مودم خود هم انجام دهید. 2- ممکن است سرویس‌دهنده‌ی اینترنت، روی اتصال اینترنت شما DNS Cache فعال کرده است: راه‌حل ساده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد و آن استفاده از یک نرم‌افزار DNS Server و تنظیم فورواردر به شکن است. برای مثال می‌توان از نرم‌افزار تکنیتیوم استفاده کرد. با دانلود این نرم‌افزار و انجام تنظیمات آن، می‌توانید مشکل را حل کنید و دیگر نیازی به تغییر اینترنت یا استفاده از راه‌کارهای سخت و غیرامن نخواهید داشت. تنظیمات: پس از نصب تکنیتیوم، به صفحه تنظیمات بروید. در بخش forwarders آی‌پی‌های شکن و پورت 5353 را (در قالب ip_address:5353 مثلا 178.22.122.100:5353) وارد کنید. بعد در تنظیمات شبکه سیستم عامل (همان جایی که پیش از این تنظیمات شکن را وارد کرده‌اید) DNS را روی 127.0.0.1 تنظیم کنید. DNS دوم را هم خالی بگذارید.
آیا وقتی از شکن استفاده می‌کنیم، هزینه‌ی ترافیک سایت‌های داخلی نیم‌بها محاسبه می‌شود؟
بله. یکی از ویژگی‌های مهم شکن این است که تغییری در مسیر ترافیک غیرتحریمی شما ایجاد نمیکند و بنابراین دسترسی شما به سایت‌های داخلی بدون هیچ تغییری با همان هزینه‌های قبلی محاسبه می‌شود.
هزینه‌ی استفاده از شکن به چه میزان است؟
شرکت بنیان رایان سامانه، استفاده از شکن را برای مصارف خانگی به عنوان یک پروژه‌ی عام‌المنفعه رایگان در نظر گرفته است و هزینه‌های آن از طریق حمایت‌های مردمی تامین می‌شود. اما اشخاصی که از شکن استفاده‌های گروهی یا تجاری می‌کنند (هرگونه استفاده‌ای که به درآمدزایی منجر می‌شود) می‌بایست هزینه‌ی آن را پرداخت کنند. بنابراین استفاده‌ی شرکت‌ها، گیم‌نت‌ها، دیتاسنترها و برنامه‌نویسان حرفه‌ای از شکن مشمول هزینه است.
استفاده از آنتی‌ویروس اختلالی در کار «شکن» ایجاد می‌کند؟
آنتی‌ویروس‌ها به دلیل کنترلی که بر DNS دارند، ممکن است در کار شکن اختلال ایجاد کنند
تنظیمات را انجام داده‌ام اما هشدار می‌دهد که علاوه بر «شکن» یک DNS دیگر هم تنظیم کرده‌ام!
اگر در تنظیمات شبکه فقط از آی‌پی‌های «شکن» استفاده کرده‌اید و این هشدار را می‌بینید، در تنظیمات IaPv6 را غیرفعال کنید
آیا «شکن» یک فیلتر شکن است؟
خیر. شکن سامانه‌ای است که به صورت قانونی فعالیت می‌کند و فقط سایت‌های تحریمی را در دسترس قرار می‌دهد و با استفاده از آن، فیلترینگ داخل کشور پابرجا می‌ماند.
تفاوت سایت‌های تحریمی با سایت‌های فیلتر شده چیست؟
سایت‌های تحریمی سایت‌هایی هستند که مالکان و صاحبان آنها اجازه‌ی دسترسی کاربران ایرانی را به آنها نمی‌دهند. سایت‌های فیلترشده آن دسته از سایت‌ها هستند که مراجع قانونی داخل کشور، بنا به دلایل مختلف، امکان دسترسی کاربران به آن سایت‌ها را محدود کرده‌اند.
در حالت DHCP می‌توانم از شکن استفاده کنم؟
در شرایطی که از طریق DHCP (به صورت خودکار) آی‌پی شما تنظیم می‌شود، لازم است تنظیم DNS را از حالت اتوماتیک خارج کنید
شکن چگونه کار می‌کند؟
شکن بر مبنای DNS که یکی از پروتکل‌های شبکه است کار می‌کند. برای استفاده از خدمات خانگی شکن فقط کافیست DNS دستگاه خود را به آدرس‌های ذکر شده در سایت تغییر دهید.
شکن برای چه افرادی کاربرد دارد؟
شکن دسترسی به سایت‌های تحریمی را فراهم می‌کند. سایت‌های تحریمی در حوزه‌های متفاوتی هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به این دسته از سایت‌ها اشاره کرد: سایت‌های علمی و تحقیقاتی، بازی‌های آنلاین و شبکه‌ای، درایورها و نرم‌افزارها، سایت‌های هنری، سایت‌های تجاری و فروشگاه‌ها، کتابخانه‌های آنلاین و …
چگونه بفهمیم که سایت موردنظر ما در شکن پشتیبانی می‌شود؟
در سایت شکن بخشی با عنوان «بررسی یا گزارش تحریم» در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید نشانی سایت مورد نظر خود را در این بخش وارد کنید و پس از لحظاتی، شکن به شما پاسخ می‌دهد که آیا سایت موردنظر شما تحت پشتیبانی شکن هست یا خیر.
چگونه یک سایت تحریمی را به شکن معرفی کنیم تا تحت پشتیبانی قرار گیرد؟
در سایت شکن بخشی با عنوان «بررسی یا گزارش تحریم» در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید نشانی سایت مورد نظر خود را در این بخش وارد کنید. پس از لحظاتی، شکن سایت شما را بررسی می‌کند و اگر مانعی وجود نداشته باشد آن را در فهرست سایت‌های پشتیبانی شده قرار می‌دهد. اگر بعد از بازه‌ی زمانی مقرر این اتفاق نیفتاد می‌توانید از طریق ایمیل آن سایت را گزارش کنید.
چرا باید از شکن استفاده کنیم؟
عده‌ای برای دسترسی به سایت‌های تحریمی از فیلتر‌شکن یا وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند. استفاده از این ابزارها علاوه بر کندی سرعت، از لحاظ امنیتی نیز برای شما مشکل ایجاد می‌کند؛ چرا که کل ترافیک اینترنت مصرفی به یک سرور ناشناخته در خارج از کشور منتقل می‌شود و شما نمی‌دانید برای این ترافیک در این مسیر چه اتفاقاتی می‌افتد. اما در شکن با استفاده از تکنولوژی DNS تنها ترافیک تحریمی شما به سرورهای عبور از تحریم می‌روند. علاوه‌ بر این در هنگام استفاده از شکن، فیلترینگ داخل کشور به قوت خود باقیست و شما با خیال راحت می‌توانید شکن را در منزل یا محل کار خود استفاده کنید و از شر محتوای نامناسب (تبلیغات ناگهانی، ویروس‌ها و محتوای غیراخلاقی و …) در امان باشید. ضمناً شکن در همه‌ی انواع دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده است و برای استفاده از آن، نیاز به نصب نرم‌افزار خاصی ندارید و با تنظیم دی‌ان‌اس می‌توانید از شکن استفاده کنید.
برای استفاده از شکن چه کارهایی باید انجام بدهیم؟
فرآیند استفاده از شکن، بسیار ساده است. اگر استفاده خانگی می‌کنید، کافیست شما دی‌ان‌اس دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید را به نشانی‌‌های ذکر شده در سایت شکن تغییر دهید. اگر استفاده شما تجار‌ی محسوب می‌شود، ابتدا باید ثبت‌نام کنید و سپس دی‌ان‌اس‌ تجاری برای شما ارسال می‌شود. دقت کنید که اگر استفاده شما تجاری است، استفاده از دی‌ان‌اس‌های رایگانِ شکن مجاز نیست.
چه استفاده‌ای از شکن شخصی و چه استفاده‌ای تجاری محسوب می‌شود؟
شکن به عنوان یک اقدام عام‌المنفعه، خدمات خود را برای استفاده خانگی یا تک‌کاربره‌ای که از آن درآمدزایی نشود، رایگان در نظر گرفته است. اما هر گونه استفاده‌ی دیگری که به صورت گروهی باشد (مثلا در شرکت) یا از آن به نحوی درآمد حاصل شود (مثلا برنامه‌نویسی به صورت شخصی) استفاده تجاری است و مستلزم پرداخت هزینه می‌باشد. استفاده از سرویس رایگان برای مصارف تجاری طبعاً علاوه بر اینکه به لحاظ قانونی و شرعی ممنوع است، توسط شکن کنترل شده و آی‌پی‌های متناظر با آن مسدود خواهند شد.
شکن در چه سیستم‌عامل‌ها و روی چه دستگاه‌هایی کار می‌کند؟
شکن در همه‌ی دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌هایی که قابلیت تنظیم دی‌ان‌اس داشته باشد کار می‌کند و این از مزیت‌های شکن است.
استفاده از شکن چه مقدار هزینه دارد؟
استفاده‌ی خانگی شکن رایگان است و هزینه‌ی استفاده‌ی تجاری از آن با توجه به پهنای باند اینترنت شما تعیین می‌شود. برای اطلاع از هزینه‌ها می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.
چگونه می‌توان از خدمات تجاری شکن استفاده کرد؟
در نوار بالایی سایت شکن گزینه‌ای با نام «ثبت‌نام استفاده تجاری» وجود دارد که از طریق آن ثبت‌نام انجام شده و سپس همکاران شکن با شما تماس می‌گیرند تا شکنِ تجاری برای شما راه‌اندازی شود.
آیا زمانی که از شکن استفاده می‌کنیم، همواره از یک آی‌پی و یک کشور خاص به سایت تحریمی متصل می‌شویم؟
خیر. در حالت عادی ممکن است در هر بار اتصال به شکن، از کشوری متفاوت با قبل به سایت موردنظرتان دسترسی پیدا کنید. اما در صورتی که می‌خواهید همیشه از یک کشور خاص به سایت موردنظر وصل شوید، باید از سرویس «اتصال از مبدأ ثابت» استفاده کنید. برای فعالسازی این سرویس باید با همکاران ما تماس بگیرید.
آیا خدمات شکن پشتیبانی دارد؟
بله. شکن برای مشتریانی که از خدمات تجاری استفاده ‌می‌کنند پشتیبانی از طریق تیکت، ایمیل و تلفن انجام می‌دهد.
سطح دسترسی‌پذیری شکن چقدر است؟
شکن، برای مشتریان تجاری خود، در سه سطح، بالا بودن خدمات را تضمین می‌کند. ۹۹٪ در سی روز، 99.5 درصد در سی روز و 99.9 درصد در سی روز.
آیا شکن می‌تواند به اطلاعات ما دسترسی پیدا کند؟
شکن بر اساس پروتکل دی‌ان‌اس کار می‌کند و دی‌ان‌اس محلی است که صرفاً از طریق آن آی‌پی دامنه‌‌ی موردنیاز استعلام می‌شود. در حالی‌که اطلاعات غیرتحریمی شما از مسیر دیگری تبادل می‌شود که شکن نمی‌تواند در آن ورود پیدا کند. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. در خصوص سایت‌های تحریمی نیز با توجه به اینکه بیش از 8۰٪ سایت‌ها از پروتکل اچ‌تی‌تی‌پی‌اس استفاده می‌کنند، نگرانی تا حد زیادی از بین می‌رود. اما در کنار این، اگر باز هم برای برخی کاربران نگرانی وجود داشته باشد، واحد حقوقی شکن با ایشان قرارداد عدم‌افشای اطلاعات و محرمانگی (NDA) امضا می‌کند تا نگرانی‌ها رفع شود.
نام سایتی را در بخش «گزارش و بررسی تحریم» وارد کردم و شکن پاسخ داد: «این سایت ایران را تحریم کرده است و شکن آن را پشتیبانی می‌کند.»، اما با اینکه شکن برای من فعال است، این سایت در مرورگر من باز نمی‌شود. علت چیست؟
با توجه به اینکه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و مرورگر‌ها هر دو اطلاعات سایت‌هایی را که https نیستند ذخیره می‌کنند، معمولاً این مشکل ببه همین خاطر رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل حتماً در ابتدای نشانی سایت خود عبارت https را تایپ کنید و سایت‌های تحریمی را با این پروتکل باز کنید. در صورتی که بعد از این‌کار بازهم سایت باز نشد موضوع را به ما اطلاع دهید.

پرسش‌های پرتکرار

سوالاتی که در بین کاربران شکن بیش‌ترین تکرار را داشته‌اند

اگر در تنظیمات شبکه فقط از آی‌پی‌های «شکن» استفاده کرده‌اید و این هشدار را می‌بینید، در تنظیمات IaPv6 را غیرفعال کنید

در شرایطی که از طریق DHCP (به صورت خودکار) آی‌پی شما تنظیم می‌شود، لازم است تنظیم DNS را از حالت اتوماتیک خارج کنید

آنتی‌ویروس‌ها به دلیل کنترلی که بر DNS دارند، ممکن است در کار شکن اختلال ایجاد کنند